A szülés

A szülés folyamata három módon indulhat meg: a magzatburok megrepedése folytán elkezd folyni a magzatvíz, vagy rendszeres méhtevékenység, fájások jelentkeznek, esetleg magzati- vagy anyai ok miatt a szülés megindítására van szükség. A vajúdás során az elől fekvő rész, mely leggyakrabban a magzati koponya, ritkábban a magzati far, a fájások hatására a méhszájat kitágítja, ezt követően áthalad az anyai medencén, majd megszületik a magzat.

A vajúdást során az orvosok és a szülésznők végig figyelemmel kísérik, segítik, nyugtatják, bíztatják a kismamát, aki kiválaszthatja a számára legkényelmesebb testhelyzetet: vajúdhat szülőágyon, labdán hintázva, állva, vagy akár a zuhany alatt is. Amennyiben igény van, a fájdalomérzet csökkentése a vajúdás során, lehetőség van az epidurális fájdalomcsillapítás kivitelezésére is. Kitolási szakban minden esetben törekszünk a gátvédelemre, annak szükségességéről  az orvos és a szülésznő együtt döntik el.

Mikor az újszülött a világra jött, az anya mellkasára helyezzük, hogy elősegítsük a korai bőrkontaktust. A köldökzsinórt  az apa is elvághatja, ha szeretné.

A magzat megszületését a lepény megszületése  követi, mely után fontos a méhszáj és a szülőcsatorna vizsgálata, amely során kizárhatók, illetve elláthatók az esetleges sérülések.

A szülés után a csecsemő és szülei két órát tölthetnek hármasban a szülőszobán, eközben a szülésznők segítenek mellre tenni a babát, majd két óra letelte után az anyuka az újszülöttel együtt a gyermekágyas osztályra kerül.

 

A szülés kockázata, várható következményei és szövődményei:

Anyai:

  • nem kielégítő fájástevékenység esetén szükség lehet a fájások erősítésére infúzió segítségével
  • sérülhet a méh-, a hüvely-, a gát-, a végbél-, a húgyhólyag – amennyiben a méhlepény spontán nem születik meg, szükség lehet annak leválasztására – a szülés után a méh ellazulhat, ezáltal fokozott vérzés alakulhat ki, mely vérátömlesztést tehet szükségessé – amennyiben a vérzést más módon nem lehet csökkenteni, szükség lehet a méh eltávolítására
  • az alkalmazott gyógyszerekkel szemben túlérzékenységi reakció léphet fel
  • a vajúdás során kialakulhatnak olyan állapotok, melyek a szülés hüvelyi úton történő befejezése esetén az anyai életet veszélyeztethetik, vagy maradandó egészségkárosodást okozhatnak, ezért szükség lehet császármetszés elvégzésére.
  • kialakulhat méhgyulladás, a gátmetszés sebének gyulladása, szétválása.

 

Magzati:

  • oxygén hiányos állapot, sérülés (leggyakrabban a felső végtagokat mozgató ideg sérülése).  A vajúdás során kialakulhatnak olyan állapotok, melyek a szülés hüvelyi úton történő befejezése esetén a magzati életet veszélyeztethetik, vagy maradandó egészségkárosodást okozhatnak, ezért szükség lehet császármetszés elvégzésére.

Letölthető dokumentumok:

Epidurális fájdalomcsillapítás

Császármetszés műtéti tájékoztató

Szülés műtéti tájékoztató

Kapcsolódó lapok:

Hasznos volt a bejegyzés?

Ossza meg az ismerőseivel! >>

Facebook
Email
WhatsApp

Talán ezek is érdekelhetik:

További cikkek a témában

A szülés megindulása, szülésindítási módszerek (videó)

Terhességi cukorbetegség (videó)

Várandósság során elvégzett ultrahangvizsgálatok

Szülészeti fájdalomcsillapítás (videó)

Az újszülöttek anyakönyvezése

Gyermekágyas időszak (videó)

Személyre szabott tájékoztatók, Önnek.

Információs csomagjaink segítségével gyorsan, témakörök szerint rendezve érheti el a kapcsolódó tájékoztatókat és dokumentumokat.

Elérhetőségeink

Nőgyógyászati fekvőbeteg osztály: 1308 mellék

Szülőszoba: 1239 mellék

Gyermekágyas osztály: 1176 mellék

Újszülött osztály: 1361 mellék

Nőgyógyászati ambulancia: 1251 mellék

Várandósgondozó:1283 mellék

Magzati diagnosztika (ultrahang): 1330 mellék

———-

KÖZPONTI TELEFONSZÁM:  +36-30-359-7322

 

BKV Járatok

160, 260, 260A, 960

17, 19, 41